שירותי סיעוד מתקדמים
 לוטן שירותי סיעוד והשמת עובדים זרים 
סניף קריות 
סניף חיפה 
חפש
 

גמלת סיעוד הינה גמלת שירותים הניתנת על פי חוק ובמימון  המוסד לביטוח לאומי.  זכאי גמלת הסיעוד נהנים ממגוון שירותים אשר ועדו לסייע בפעולות יומיומיות, בניהול משק הבית ואף להקל על המשפחה בטיפול בקשיש. המוסד לביטוח לאומי מפעיל את חוק הסיעוד בשיתוף עם משרד הרווחה וקופות החולים.
מטרת החוק היא לאפשר לקשישים לקחת חלק פעיל בחיי קהילה וליהנות מאיכות חיים בקהילה.

  מי זכאי לקבל גמלת סיעוד?
 
       ·    תושב ישראל בן 67 ויותר או בת 62 ויותר.  

 ·  מגורים בקהילה על מבקש הגמלה להתגורר בביתו, בהוסטל או בדיור מוגן. קשיש המתגורר בבית אבות אינו זכאי ליהנות מגמלת סיעוד.
        ·  בעל תלות הזקוק במידה רבה לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות בסיסיות בחיי היום יום או זקוק להשגחה בבית ולמען בטיחותו ובטיחות הסובבים אותו.
        ·   הכנסות – בהתאם לקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי. סך הכנסותיו של הקשיש מהווים שיקול בקביעת הזכאות לגמלה ובקביעת היקפה.
        ·   קבלת קצבאות קשיש זכאי לקבל גמלת סיעוד בתנאי שאינו מקבל מביטוח לאומי קצבה אחרת כמו נכות כללית או נכות מפגיעה בעבודה, וכן אינו מקבל מאוצר המדינה גמלה  לטיפול אישי או להשגחה.
תהליך הגשת הבקשה לגמלת הסיעוד:
את טפסי הבקשה לגמלת סיעוד יש להגיש למוסד לביטוח לאומי באזור מגורי הקשיש.
ניתן לקבל את הטפסים בכל סניפי הביטוח הלאומי וכן באתר האינטרנט של הביטוח הלאומי בכתובת www.btl.gov.il.
לטופס התביעה יש לצרף חוות דעת מהרופא המטפל ואישורים על הכנסות.
 
חשוב לפרט את מגבלותיו התפקודיות של הקשיש ואת מצבו המשפחתי (ערירי, מתגורר הרחק מילדיו וכו').
לגבי חולי אלצהיימר מומלץ לקבל בנוסף אבחון ע"י רופא פסיכו - גריאטרי.
 
את הטפסים, החתומים על ידי מבקש הבקשה או בא כוחו, ניתן למסור גם באמצעות אדם המייצג את הקשיש כמו בן משפחה, עובד סוציאלי, אחות וכדומה. הביטוח הלאומי מתחייב להשיב על הבקשה בתוך 60 יום מאחד בחודש שלאחר הגשת הבקשה. אחות המוסד לביטוח לאומי תגיע לבית הקשיש לצורך מבחן תלות לאחר כ – 3 שבועות מיום הגשת הבקשה.
 
הקריטריונים לזכאות:
הזכאות לגמלה נקבעת ע"י המוסד לביטוח לאומי באמצעות מבחן התלות שנערך ע"י אחות המוסד לביטוח לאומי. המבחן בודק את מידת הזדקקותו של הקשיש לעזרת הזולת בתחומים הבאים:
 
         · ניידות– בתוך הבית 
· רחצה  
· הלבשה 
· שליטה על סוגרים
· אכילה 
· תפקוד מנטלי ורגשי
 
גמלת סיעוד מלאה:
מי שנמצא בעקבות הבדיקה תלוי לחלוטין בעזרת הזולת בביצוע כל פעולות היום יום וכן מי שנמצא זקוק להשגחה מתמדת - זכאי לקבל גמלה מלאה של שירותי סיעוד בהיקף של 16 שעות טיפול שבועיות, או מחצית שעות טיפול שבועיות לבעלי הכנסה גבוהה .
 
גמלת סיעוד חלקית:
מי שנמצא בעקבות הבדיקה תלוי במידה רבה בסיוע בעזרת הזולת בביצוע רוב פעולות היום יום וכן מי שזקוק להשגחה- זכאי לקבל גמלה חלקית של שירותי סיעוד בהיקף של 9.75 (9 שעות ושלושה רבעים) שעות טיפול שבועיות או 5 שעות טיפול שבועיות לבעלי הכנסה גבוהה.
החל מפברואר 2007 נקבעה זכאות נוספת בהיקף של 18 שעות טיפול שבועיות המיועדת בעיקר לתשושי נפש.

שירותי הטיפול הביתי כוללים:
לאחר בדיקת האחות במידה והקשיש נמצא זכאי לגמלת סיעוד, הוא יקבל עזרה ממטפלת אשר תגיע לביתו ותבצע עבורו את השירותים הבאים:
טיפול אישי והשגחה- עזרה ברחצה, סיוע בניידות בבית ומחוצה לו, עזרה בהלבשה, עזרה באכילה, החלפת טיטול, גילוח לגבר.
 טיפול בסביבת הקשיש- ניקיון קל, כביסה וגיהוץ, קניות, בישול, הבאת תרופות. 
הביטוח הלאומי משלם ישירות לחברת הסיעוד, וזו מעסיקה את העובד ומשלמת את כל   עלויות שכרו.
 זכאי  הגמלה מקבלים את השירות בהיקף שאושר ללא כל תשלום. 
קיימת אפשרות להמיר את שעות הטיפול או חלק מהן בשירותים נוספים כגון: בביקור במרכז יום  לקשיש או  במוצרים כגון מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה ושירותי כביסה.
 
שירותי טרום סיעוד:
לעיתים קרובות נדרשים הקשיש ובני משפחתו לטיפול וסיוע מיידיים.
חברת לוטן – המספקת שירותי סיעוד בחיפה ובצפון נותנת מטפל/ת לקשיש במקביל לתהליך הגשת הבקשה ועוד לפני קבלת האישור לזכאות חוקסיעוד. השירות ניתן ללא כל תשלום מצד המטופל ונועד להקל ולסייע לקשיש ולמשפחתו בתקופה זו.

יתרונות:
חברת לוטן מלווה את הקשיש מרגע קבלת הפנייה.
עובדת סוציאלית של החברה מגיעה לביקור בבית הקשיש, או ביקור בבית החולים, או בדיור המוגן  ומעדכנת את המשפחה לגבי מלוא זכויותיו של הקשיש בקהילה ומסייעת במימוש זכויות אלו.                                             
 
שירות יחודי: למצטרפים החדשים לחברת לוטן אנו נסייע בשחרור, ליווי והסעת הקשיש מבית החולים לביתו, כל זאת בליווי צמוד של עובדת סוציאלית/ אחות ומטפלת מתאימה.
 
אנו בחברת לוטן עושים הכל על מנת לסייע לכם בקבלת שירותי סיעוד. בכל התלבטות ושאלה בנושאים הקשורים בסיעוד, חוקי הסיעוד, מטפלים זרים, זכאות לגמלה או כל נושא אחר, אנא הרגישו בנוח ליצור עמנו קשר .
צור עימנו קשר – לוטן-תמיד איתך ולמענך!